FAQ

Zodpovíme všechny Vaše dotazy, které před realizací stavby i v jejím průběhu nastanou. Podívejte se na ty nejčastější z nich.

Správně postavená dřevostavba má životnost i přes 100 let. Jako příklad nám může posloužit Jurkovičova vila v Brně, která byla postavena roku 1906 a slouží dodnes. Daleko důležitější je morální životnost než fyzická. Rozhodne-li se člověk bydlet ve stavbě, která byla postavena před několika desítkami let, určitě nebude zcela vyhotovovat aktuálním potřebám a bude si žádat stavební úpravy.
Při běžné údržbě Vám dům bude sloužit dlouho řadu let a poslouží i vašim dětem. Vždy záleží na kvalitě provedení a použitých materiálech. Dřevo ve stavbách se používá od nepaměti a každý dům má v sobě kousek dřevostavby. Střešní krovy jsou přece ze dřeva a není běžné, abychom je měnili dokud neprochází stavba celkovou opravou.

Dřevostavby jsou energeticky úsporné a mají tepelnou ztrátu velmi malou. Tento fakt je potřeba zohlednit při návrhu zdroje tepla. Stěny dřevostavby neakumulují teplo, díky tomu se dům velmi rychle vytopí. Pro úsporné vytápění domu je vhodnou volbou tepelné čerpadlo pro svou nenáročnost, ale máme i další systémy, ať už to je plynový kotel nebo fotovoltaické systémy. Jako doplňkový zdroj tepla můžeme zvolit krb nebo krbová kamna.

Pokud nevíte, pro jaký zdroj tepla se rozhodnout, naši odborníci Vám vždy doporučí ten nejlepší systém.

Realizace celé stavby včetně základů, přípojek inženýrských sítí a zpevnění plochy trvá přibližně 6–8 měsíců.

Jestli Vaše dětí rády skáčou z psacích stolů v podkrovním pokojíčku, tak to asi uslyšíte, ale při běžné hlukové zátěži budete mile překvapeni, že nic neslyšíte. Dobrým dispozičním návrhem můžeme negativní účinky hluku snížit na minimum. Akustická pohoda taky závisí na precizně provedených spojích a správném pořadí jednotlivých vrstev konstrukcí. Mezi nejvýznamnější faktory ovlivňující akustiku, určitě patří vnitřní dveře, rozvody a prostupy vzduchotechniky, schodiště, a mnoho dalších prvků.

Odhlučnění dnešní moderní dřevostavby je srovnatelné se zděným domem.

Požár je nepřítelem každé stavby, ať už jde o zděnou stavbu nebo dřevostavbu. Žádná stavba nezačne hořet sama, ke vzniku požáru dochází při manipulaci s otevřeným ohněm nebo technickou závadou. I dřevostavba musí splňovat přísné bezpečnostní normy jako zděná stavba. Dřevěná konstrukce domu je chráněna nehořlavými obklady a opláštěním. To je tvořeno z minerální tepelné izolace, sádrovláknitých desek a dalších žáruvzdorných materiálů.

Dřevo je velmi odolný materiál i při tak extrémním zatížení jako je požár a ztráta pevnosti je zde pomalejší než u oceli.

Plísně na stěnách nechce snad nikdo. Kdo je doma měl tak ví, jak je těžké se tohoto nepřítele zbavit. Plíseň vzniká v místech, kde je tepelný most a dochází zde ke srážení vlhkosti ze vzduchu. Díky vlhkosti se potom v místě daří plísním a škůdcům. Abychom tomuto problému předcházeli, je potřeba precizně vyřešit kritické detaily a nic nepodcenit. Budete-li mít štěstí, že si Váš dům vyhlídne lasička nebo kuna, to už neovlivníme. Můžeme ale zaručit, že dostat se na Vaši půdu nebude mít lehké. Používáme léty prověřené postupy a řešení, správné provedení detailů je naše priorita.

Nejčastější variantou je založení na základových pasech. Dá se skoro říct, že není rozdíl mezi základy pro zděný dům a dřevostavbu, jelikož limitem zpravidla není hmotnost stavby, ale založení do nezámrzné hloubky a opatření proti agresivitě prostředí. Každý pozemek je samozřejmě jiný a nejlepší způsob založení domu Vám poradí naši technici.

Spotřeba energie na vytápění tvoří zhruba 70 % z celkové spotřeby. Porovnáme-li náklady na vytápění u dřevostavby a zděného domu, vychází nám výhodněji právě dřevostavba. Toto prvenství je primárně dáno rozdílnou akumulací tepla konstrukce samotné. Zděné stěny je potřeba ohřát a to stojí peníze. Při zatopení ve dřevostavbě je v místnosti výrazně rychleji teplo.
Dostatečné zateplení a provedení detailů je u dřevostavby nutností. Nedílnou podmínkou dobře fungující stavby je i kvalitně provedená vzduchotěsná vrstva. Této problematice věnujeme na stavbách potřebnou pozornost.

Ano, běžným pohledem dnes nepoznáte, zda jde o dřevostavbu či zděný dům. Standardně bývá novostavba opatřena stejnou fasádní omítkou. V případě, že chceme podpořit přírodní charakter dřevostavby, je možné navrhnout a realizovat i dřevěný obklad například z modřínového dřeva.

Stěny v interiéru jsou zaklopeny velkoformátovou deskou na bázi sádry. Tyto desky disponují velkou pevností a je na ně možné zavěsit takřka vše. Stačí jenom použít správný kotevní prvek podle požadované únosnosti.
Pro zavěšení například kuchyňských skříněk Vám nachystáme dřevěnou výztuhu.

Domluvte si schůzku

Rádi se s Vámi setkáme osobně a nezávazně zodpovíme veškeré dotazy.
Můžete nás kdykoli kontaktovat, nebo navštívit na adrese firmy.