KVH je zkratka německého slova KonstruktionsVollHolz. U nás uslyšíte častěji KVH dřevěné hranoly, nebo prostě „kávéháčko“.
KVH hranoly díky svým vlastnostem podstatně rozšiřují možnosti použití dřeva v konstrukcích, kde nezpracované řezivo z pily s dechem nestačí.
Co je to KVH?
KVH hranoly se v našich končinách vyrábí nejčastěji ze smrkového řeziva. Výroba KVH probíhá vysušením řeziva na vlhkost 15 % s 3% tolerancí a dále je řezivo hoblováno na přesný rozměr. Z vysušených a ohoblovaných hranolů je nutné vyřezat vady (místa po vypadlých sucích, rozpraskané části hranolu a jiné), aby výrobek splnil předepsanou normovou kvalitu.
Na části řeziva, které již nepřípustné vady neobsahují, jsou z čela hranolu vyfrézovány zubové spoje (tzv. cinky), do kterých se nanese lepidlo a pomocí nichž, jsou jednotlivé kusy k sobě tlakem slepeny. Tímto postupem vnikne vysušený, hoblovaný hranol vysoké jakosti v délkách, které nejsou omezeny délkou kulatiny. Nejčastěji se kvůli transportu vyrábí KVH hranoly v délkách 13 m.

Konstrukční vs. pohledová kvalita KVH
Vyrábí se dva druhy KVH hranolů, a to KVH NSi a KVH Si. Oba druhy jsou vyrobeny podle stejných norem z hlediska pevnosti materiálu – rozdíl je ve vizuální stránce hranolu.
KVH NSi je průmyslová kvalita, kde se může objevit např. zamodrání, nebo drobná vada, která neovlivňuje mechanické vlastnosti materiálu. KVH Si je pohledová kvalita, která se používá v případě viditelných konstrukcí v interiéru, jako jsou přiznané stropní trámy nebo vazba krovu.
V rámci našich dřevostaveb používáme pro všechny konstrukce vč. viditelných trámů v exteriéru kvalitu NSi, protože se stále jedná o hoblované a vysušené hranoly jasně stanovené kvality. Pevnostní třída je u KVH hranolů nejčastěji C 24 (charakteristická pevnost v ohybu = 24 MPa).
Výhody KVH hranolů
-
Materiál je vysušený – při správném zabudování jej není třeba ošetřovat proti dřevokazným houbám a hmyzu. Navíc je vysokou teplotou během sušení sterilizován od možných zárodků biotických škůdců.
-
KVH hranoly jsou tvarově stálé. To znamená, že se již nekroutí a nepraskají.
-
Hranoly jsou tloušťkově a šířkově egalizované (mají po celé délce stejnou šířku i výšku). Tato vlastnost je důležitá pro dokonalou rovinnost stěn dřevostaveb, které se po opláštění velkoplošným materiálem nikde nevyboulí.
-
Délka se nejčastěji uvádí 13 m kvůli přepravě, ale výrobci jsou většinou schopni dodat i délky převyšující 20 m.
-
Hmotnost materiálu je díky suchému stavu nižší a je tak možné převést větší objem najednou.
-
KVH hranoly jsou hoblované a mají sražené hrany. Pro pohledové použití je tak stačí jen přebrousit a opatřit povrchovou úpravou.
Limity a nevýhody KVH hranolů
KVH hranoly se běžně vyrábí do průřezu 100/240. Při větších rozměrech může dojít, i přes vysušený stav, ke kroucení a praskání dřeva. Proto se pro větší dimenze používají buď hranoly DUO/TRIO (dva nebo tři slepené KVH hranoly k sobě). Pro větší dimenze než 240/240 se pak používají BSH hranoly.
KVH hranoly jsou díky vyšší přidané hodnotě materiálu dražší než běžné řezivo z pily.
Nutno však podotknout, že pokud byste chtěli řezivo z pily vysušit, ohoblovat a srazit hrany, dostanete se pravděpodobně na vyšší cenu než za KVH a ještě budete mít hranoly kratší a s vadami. Pro někoho je však cinkový spoj u viditelných prvků designově nepřípustný a je tak v některých případech nutné tuto variantu zvolit.
KVH je proto jasnou volbou pro zabudované konstrukce například pro stěny dřevostaveb a viditelné interiérové i exteriérové prvky dřevěných konstrukcí. A co vy? Dáváte přednost KVH hranolům nebo běžnému řezivu z pily?